Rower jadący po ścieżce
Rywalizacja służy promocji zdrowia i integracji lokalnych społeczności. Fot: Atlantic Ambience, pexels.com

Rywalizacja o Rowerową Stolicę Polski. Kto wygra tym razem?

Już wkrótce rozpocznie się 8. edycja rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski, w której z roku na rok bierze udział coraz większa liczba uczestników. O konkursie przypominają okoliczne samorządy, jak choćby Gmina Sianów. To mające na celu promowanie aktywnego stylu życia współzawodnictwo wkrótce zakończy etap treningów. Jak wygląda konkurs, kiedy rozpoczyna się właściwa rywalizacja oraz w jaki sposób przyczynić się do zwycięstwa?

Rower jako zdrowy i ekologiczny środek transportu

Konkurs o Rowerową Stolicę Polski organizuje miasto Bydgoszcz. Ma on skalę ogólnopolską, a zapisy gmin oraz miejscowości potrwają jeszcze do 15 maja. W zeszłym roku udział wzięło łącznie 92 tys. uczestników, przejechano zaś ponad 19 mln kilometrów. Choć istotnym etapem jest główna część konkursu, odbywająca się w dniach od 1 do 30 czerwca, liczą się także odległości pokonane podczas treningów – wszystko to sumuje się w budowaniu wyników. Trwają one od 21 marca do 21 maja. Dodatkowym haczykiem jest także mobilizacja lokalnej społeczności, co jest sprytnym zagraniem w integracji mieszkańców

Przejazdy są rejestrowane poprzez darmową aplikację Aktywne Miasta. Jeśli chcesz jeszcze dołączyć jako uczestnik do etapu treningu, zainstaluj ją już dziś. Gdy to zrobisz, wybierz w menu zakładkę „Rywalizacje”, następnie „Ogólne” oraz „Trening Rowerowej Stolicy Polski”. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią kategorię! Może być ona tylko jedna: miastobądź gmina

Nie martw się, że jest za późno, aby brać udział w rywalizacji. Nie czekaj do następnego roku. Zainstaluj aplikację, wyciągnij rower i dbaj o swoje zdrowie oraz o środowisko

Źródła:

Strona internetowa, https://aktywne.miasta.pl/aktualnosci/226, dostęp: 13 maja 2026.

Popularne artykuły