W ciągu ostatnich kilku dni Gmina Będzino ogłosiła na swym profilu na Facebooku zrealizowanie kolejnych inwestycji. Są to przebudowa poboczy oraz prace przy kościele pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy. Co dokładnie zrobiono?
Bezpieczne pobocza w Gminie Będzino
Jako pierwsze ogłoszono ukończone prace przy przebudowie poboczy w miejscowościach Wierzchomino i Dobrzyca. Inwestycje te zrealizowano we współpracy z Powiatem Koszalińskim, zaś dotyczyły terenów wzdłuż drogi powiatowej nr 3514Z. Mając na celu poprawę bezpieczeństwa, jak i komfortu mieszkańców, wykonano pobocza z kostki betonowej o szerokości 1 m, przy czym w Wierzchominie jest to odcinek ok. 0,5 km, zaś w Dobrzycy – ok. 0,2 km.
Prace przy kościele pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy
Zabytkowy kościół w Dobrzycy doczekał się poprawy stanu technicznego. Wykonane prace zawierały: prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane. Wymienione zostało pokrycie dachowe – zdecydowano się na zmianę blachy na dachówkę, a także dokonano impregnacji i wzmocnienia konstrukcji dachu. Co więcej, wymieniono także obróbki blacharskie, odwodnienie dachowe i docieplono podłogi strychu.

Całość prac wyniosła 535 000 zł, z czego kwota 500 000 zł pochodziła z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a pozostałe 35 000 zł z budżetu Gminy Będzino.
Kościół pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy: losy zabytku
Budowa tego neogotyckiego kościoła została ukończona w 1867 roku i do końca II wojny światowej był on świątynią protestancką. Dopiero wraz z jego poświęceniem 1 stycznia 1946 roku stał się kościołem katolickim. Od 1998 roku budowla ta uznawana jest za zabytek. Cechuje się dekoracyjnym schodkowym szczytem wschodnim, pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, jak i smukłą wieżą zakończoną ceglanym stożkiem. Kościół posiada cenny XVII-wieczny dzwon z wcześniejszej świątyni, który został odlany w 1661 roku.
Według niemieckich dokumentów już ok. 1125 roku z polecenia Biskupa Ottona z Bambergu wzniesiono tu drewnianą kaplicę. W okresie reformacji dobra kościelne zakupiła szlachta pomorska von Podewils, zaś później za sprawą małżeństw stały się one własnością rodu von Kameke.
Msze św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy:
Niedziela: 7.45, 11.00
W dni powszednie:
Poniedziałek-piątek: 18.00
Sobota: 9.00
Źródła:
Post, Profil @Gmina Będzino, https://www.facebook.com/gminabedzino/posts/pfbid02AeGRD3gBXu5t5tvSAPfoQ4AWyfQLupEftJX76WzkDiFn65bTnM5GDSBP7WBCaL74l?locale=pl_PL, data dostępu: 14 maja 2026.
Post, Profil @Gmina Będzino, https://www.facebook.com/gminabedzino/posts/pfbid02CSnFzEbbpfQCenxHoqyafJxUKxNhzVSjd6qnSvDax2QU2FBiVw5aTLFnrZ2bvuxcl?locale=pl_PL, data dostępu: 14 maja 2026.
Strona Internetowa, Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętej_Trójcy_w_Dobrzycy, data dostępu: 14 maja 2026.
Strona internetowa, Diecezja Koszalin, https://diecezjakoszalin.pl/parafia/szczegoly/114/dobrzyca-trojcy-swietej, data dostępu: 14 maja 2026.













